Beautiful Plants For Your Interior

Iste mnohí stojíte pred rozhodnutím, či si vytvoriť živý plot – a pokiaľ áno, tak z čoho. Živý plot má pre záhradu veľký význam, lebo ju dokáže nielen izolovať od okolia, ale i rozdeľovať na menšie časti. V živých plotoch radi hniezdia i zdržiavajú sa vtáci, nachádzajú tam i bezpečné útočisko pred predátormi. Živé ploty výborne fungujú ako prachový filter, dokážu dobre zabezpečiť nepriehľadnosť a podporiť tak pocit súkromia. Živé ploty bežných veľkostí nedokážu ale výrazne ochrániť pred zvukmi prichádzajúcimi z druhej strany.
Istou nevýhodou je pracnosť pri údržbe a trvalý, celoživotný záväzok. Ak sa živé ploty zanedbajú, ľahko sa z nich stanú nevzhľadné útvary. Platí to ale aj naopak, pri dostatočnej starostlivosti vedia poskytnúť záhradám luxusný efekt.




Jedným z najbežnejšie používaných druhov pre listnaté živé ploty je hrab. Je to opadavá drevina, väčšina listov ale zostáva na rastline celú zimu, čím udržuje jeho nepriesvitnosť.
Hraby sa vysádzajú podľa aktuálnej veľkosti od 20 do 70 cm na bežný meter. V prípade malých rastlín sa rýchlejšieho efektu dá dosiahnuť výsadbou do dvoch radov. Pri výsadbe živého plota z hrabov
dochádza v prvom roku hlavne k zakoreňovaniu. V prvom roku od výsadby obvykle nie je
na nadzemnej časti vidieť žiaden rast, je to preto že rastlina s v pôde snaží zabrať pre korene čo najviac voľného priestoru. Toto jednoročné váhanie ale hraby v nasledujúcich rokoch spoľahlivo dobehnú.
Významným benefitom hrabov je ich vysoká odolnosť voči výkyvom počasia, neničí ho predjarné slnko, ako sa často stáva u stálozelených listnatých drevín, vyznačuje sa veľkou regeneračnou schopnosťou, takže sa hodia aj pre začínajúcich pestovateľov. Sú veľmi prispôsobivé k rôznym
pôdnym typom, navyše sú veľmi pekné, a to i v zimnom období.

